Obraz
Eko-Punkt

EKO-Punkt na naszej stronie internetowej to miejsce, w którym każdy może zapoznać się z podejmowanymi przez nas działaniami ekologicznymi. To także miejsce, w którym będą się pojawiały ciekawe materiały dotyczące ekologii.

Kwiecień 2022

Woreczki na warzywa i pieczywo

Zgodnie z koncepcją zero waste zakładającą maksymalne zmniejszenie ilości produkowanych odpadów proponujemy Wam własnoręczne uszycie wielorazowego worka na warzywa i inne produkty. Zamiana plastikowych reklamówek na takie woreczki to duży krok w kierunku dobrych zmian. Dołączamy instrukcję w formie prezentacji, przygotowaną przez p. Violettę Wilczyńską:

Kwiecień 2022

22 kwietnia – Światowy Dzień Ziemi. W tym ważnym dla naszej planety dniu na całym świecie odbywają się akcje, które mają na celu kształtowanie postaw proekologicznych. Klasy szóste w ramach zajęć Science przygotowały plakaty,  którymi przyłączyły się do Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Następnie wyposażeni w worki i rękawice wybrali się na sprzątanie naszego najbliższego otoczenia. Akcja się udała się, ale też skłoniła do refleksji na temat ilości śmieci produkowanych przez człowieka i  wyrzucanych w miejsca do tego nieprzeznaczone... Zachęcamy wszystkich, aby w ramach weekendowego spaceru zabrać ze sobą worek na śmieci, rozejrzeć się dookoła i posprzątać okolicę!

Image
Image
Image
Image

Styczeń 2022

Za nami kolejne spotkania w ramach projektu Aquanet. Za sprawą zaproszonego gościa, dra Bartosza Czarneckiego z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM, nasi uczniowie mieli okazję wzbogacić swoją wiedzę na temat ekologicznego podróżowania. Na następnych zajęciach natomiast wzięliśmy sprawy w swoje ręce i zabraliśmy się do pracy. Dzięki zakupionym maszynom do szycia i materiałom mogliśmy uszyć worki na pieczywo oraz warzywa, które przydadzą się podczas codziennych zakupów. Zachęcamy do zrobienia tego samego. Kto nie ma maszyny, może uszyć ręcznie, my również tak zrobiliśmy. Dziękujemy p. Violetcie Wilczyńskiej za ogromną pomoc.

Na zajęciach przygotowujemy się również do wzięcia udziału w Ogólnopolskim Strajku Klimatycznym, wykonaliśmy plakaty i transparenty z hasłami: „Nie podnoście nam temperatury”, „Nie ma planety B”, „Zamiast auta wybierz rower”.

W ramach kolejnych zajęć mogliśmy przyjrzeć się z bliska przyrodzie. Dzięki nowym mikroskopom stereoskopowym oglądaliśmy skały, rośliny oraz drobne bezkręgowce. Świat widziany uzbrojonym okiem jest fascynujący. Zachęcamy wszystkich do zbierania materiałów przyrodniczych oraz do wnikliwego obserwowania otaczającego nas  świata.

Image
Image
Image
Image

Grudzień 2021

Projekt Aquanet realizowany w naszej szkole pod hasłem Myśl globalnie, działaj lokalnie to próba podejmowania aktywności na rzecz przyszłości naszej planety. Angażujemy uczniów w działania praktyczne podczas warsztatów oraz spotkań o tematyce ekologicznej. Chcemy w projekcie uwzględnić to, co dla Piątkowskiej Szkoły Społecznej  jest najważniejsze – szacunek, odpowiedzialność, kreatywność oraz pielęgnowanie marzeń. Projekt realizowany jest przez zespół matematyczno-przyrodniczy. Koordynacją zajmuje się p.  Aleksandra Krawiec, a prowadzącymi zajęcia są p. Katarzyna Lemańska, p Violetta Wilczyńska i dr Bartosz Czernecki z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM. Autorką filmu promującego projekt jest nasza absolwentka Marianna Anders.

Maj 2021

20 maja to Światowy Dzień Pszczół ustanowiony przez ONZ. W Polsce obchodzimy również Wielki Dzień Pszczół, który przypada na 8 sierpnia. Jeśli chcecie się dowiedzieć, czym różni się trzmiel od pszczoły miodnej, jakie są przyczyny ginięcia pszczół, jakie właściwości ma miód lub jakie zwyczaje panują w pszczelej rodzinie, to koniecznie zajrzyjcie do załączonego pakietu. Poza tym znajdziecie tam również krzyżówki, pacynki do wycięcia, przepis na miodowy smakołyk oraz instrukcję, jak zbudować hotel dla pszczół.

Kwiecień 2021

W kwietniu 2021 roku w PSS realizowany był szkolny projekt Ratujmy planetę. Wszyscy uczniowie wraz ze swoimi koordynatorami wcielili się w rolę eko-detektywów, pochylili się nad problemami, z którymi boryka się Ziemia, i wyciągnęli wnioski. Mieliśmy okazję poznać ciekawe rozwiązania, które możemy wprowadzić nie tylko w domach, ale i w szkole. Zapraszamy do zapoznania się z efektami niektórych projektów oraz z pracami, które podejmują ważne dla nas tematy. Pamiętajmy, że projekt się zakończył, ale my działamy dalej!

Poniżej kilka zdjęć z niedalekiej przeszłości, które pokazują, że sprawa ekologii zawsze była dla nas ważna...

Image
Image
Image