AKCJE CHARYTATYWNE

 

Klub Wolontariatu PSS - Śladami Dokty

Jakie jest nasze motto?

Dobra, podobnie jak medycyny,

trzeba się uczyć przez całe życie.

To może wyrobić trwałą postawę dobroci…

Wanda Błeńska  

 

Jakie są nasze cele?

Chcemy, aby nasza Szkoła była miejscem nie tylko rozwoju intelektualnego, ale także przestrzenią wzrastania w tym, co dobre, szlachetne i piękne. Miejscem, w którym wykształcimy trwałą postawę dobroci. Dlatego od lat angażujemy się w szeroko pojęty wolontariat, podążając śladami dr Wandy Błeńskiej, nazywanej Doktą przez Ugandyjczyków.

 

Jak pomagamy?

Podejmujemy szereg bezinteresownych działań. Są wśród nich akcje okolicznościowe,  będące zarówno szybką reakcją na wyrażane przez różne środowiska potrzeby, jak i takie, które na stałe wpisały się w rzeczywistość szkolną.

 

Kto jest koordynatorem Klubu Wolontariatu?

dr Gabriela Matuszkiewicz - nauczycielka historii i religii


 

Stałe działania charytatywne

Projekt Uganda - Śladami Dokty

To najmłodszy projekt, ale jednocześnie nasze największe przedsięwzięcie. Działa od 2017 roku. Jego inicjatorami byli rodzice uczniów PSS - państwo Agnieszka i Grzegorz Szaneccy.

Głównym celem projektu jest kontynuacja dzieła pomocy potrzebującym, które zapoczątkowała dr WANDA BŁEŃSKA - nasza Patronka. Chcemy podążać Śladami Dokty w sensie dosłownym i symbolicznym. Stąd w kwietniu 2018 roku zorganizowaliśmy pierwszy wyjazd do Ugandy, w którym wzięła udział młodzież z naszej szkoły. Towarzyszyli jej rodzice. Wyprawę poprzedziły staranne przygotowania edukacyjne i charytatywne (koordynator szkolny - Monika Górna).

W tym roku planujemy zorganizować ponownie wsparcie dla ugandyjskiego sierocińca w Mbara (pomagamy mu od dwóch lat). Natomiast wyjazd do Ugandy, w którym mogą uczestniczyć zarówno uczniowie, jak i absolwenci oraz rodzice chcemy zorganizować w przyszłym roku.

Wszystkich zainteresowanych projektem prosimy o kontakt z p. Moniką Górną lub z p. wicedyrektor M. Nawrocką.

Więcej o projekcie na stronie - Projekt Uganda 2018

https://www.facebook.com/uganda2018/

 

Szkoła Zawsze Razem

Kiedy Papież Franciszek zainteresował się niewielką szkołą w Poznaniu, bo przejął go los dzieci niepełnosprawnych wnoszonych na II. piętro z powodu braku windy, włączył się w pomoc placówce. A my postanowiliśmy poszukać tej szkoły. I okazało się, że jest niedaleko nas, na Piątkowie. Od tej pory (minęły już trzy lata), współpracujemy ze sobą. Podejmujemy szereg wspólnych zadań, np. organizację turniejów ( “Jeden z dziesięciu”), warsztaty kulinarne (“MasteChef”), pikniki, wspólne robienie kartek świątecznych, malowanie muralu z okazji Święta Niepodległości i wiele innych.

Adopcja Serca

Wszyscy jesteśmy RODZICAMI w ramach programu "Adopcja Serca". Adopcja Serca polega na  wspieraniu osieroconego dziecka mieszkającego w Afryce. Wiele organizacji misyjnych prowadzi tego rodzaju akcje - my, dokonaliśmy adopcji
za pośrednictwem Ruchu Maitri.

Naszą "córką" jest Egerimana Donatil, która mieszka w jednym z najbiedniejszych państw świata - w Burundi. Dziewczynka ma obecnie 15 lat, pozostaje pod opieką swoich krewnych, ponieważ jej rodzice zmarli. Uczęszcza do szkoły -
w Burundi system oświaty publicznej właściwie nie istnieje dlatego za naukę trzeba płacić. A my chcąc pomóc co miesiąc, gromadzimy środki finansowe po to, aby Egerimene mogła chodzić do szkoły.

 


 

Nakrętki dla Stefci

Już kolejny rok zbieramy nakrętki dla Stefci. W ten sposób pomagamy jej zgromadzić fundusze na rehabilitację.

Kim jest Stefcia? Najlepiej  przedstawią ją jej Rodzice:

Stefcia urodziła się w maju 2015 roku. Po urodzeniu dziewczynka miała niewydolność oddechową i zastosowano wspomaganie oddechu (...) stwierdzono wodogłowie, łagodne zwężenie zastawki tętnicy płucnej, ubytek przegrody międzykomorowej, wrodzoną wadę serca. Dzięki intensywnej rehabilitacji nasza córka najpierw samodzielnie siedziała, a rok temu postawiła pierwsze kroki. Obecnie rehabilitacja ma na celu aby usprawnić chodzenie i skorygować wadę postawy. Stefania jeszcze nie mówi (...). Wszystko to jest możliwe dzięki wsparciu ludzi dobrej woli, którym chcemy jeszcze raz serdecznie podziękować. Żadne słowa nie są w stanie wyrazić naszej wdzięczności za okazane serce, zrozumienie i wsparcie naszej zbiórki plastikowych nakrętek.

 

5 grudnia 2018 r. odbyło się ważenie zebranych nakrętek, które następnie przekażemy Stefci. A po świętach Bożego Narodzenia będziemy kontynuować zbiórkę.

 

Charytatywny Kiermasz Różności

Ma miejsce w czasie Dnia Patronki - 30 października każdego roku Przez kilka godzin, na sali gimnastycznej odbywa się “handlowe szaleństwo” - uczniowie sprzedają rzeczy zbędne i niezbędne, a uzyskane pieniądze przekazują na cele charytatywne.

W tym roku wspieraliśmy naszego kolegę Kacpra.

 

Drużyna Szpiku

Od kilku lat angażujemy się we wspieranie Drużyny Szpiku (opiekun A. Suchomska), której celem jest edukacja dotycząca dawstwa szpiku i krwiodawstwa, a także bezpośrednia pomoc chorym. Organizujemy (co roku) spotkania szkoleniowe dla młodzieży, uświadamiamy, jak wiele możemy zrobić.

 

W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, zaangażowaliśmy się też w akcję  Szpikowa Paczka organizowaną przez Fundację Drużyna Szpiku. Celem akcji było ułatwienie zorganizowania świąt osobom chorym i ich rodzinom. Dlatego zbieraliśmy: artykuły spożywcze, kosmetyki, chemię gospodarczą, zabawki, książki... słowem - wszystko, co może ułatwić i uprzyjemnić życie osobom chorym i ich rodzinom.


 

Działania okolicznościowe

Zbiórka rzeczy dla zwierząt ze schroniska

W roku szkolnym 2020/2021 grupa naszych uczniów wzięła udział w Szkolnej Lidze Wolontariatu organizowanej już od wielu lat przez Ogród Zoologiczny w Poznaniu. Udział w Lidze polegał na wykonywaniu zadań przygotowanych przez organizatorów. Niestety, z uwagi na warunki tegoroczna edycja koncentrowała się na zadaniach wykonywanych zdalnie, poza terenem ZOO. Zatem uczestnicy przygotowywali plakaty, wykonywali kule z pokarmem dla ptaków, poszukiwali ciekawych imion dla nowonarodzonych zwierząt, tworzyli galerię fotograficzną. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie. A oto punktacja finałowa.
 
 
 

Zbiórka rzeczy dla zwierząt ze schroniska

W tym roku wsparciem schroniska przy ul. Bukowskiej zajął się zespół świetlicowy. Wraz z małymi wolontariuszami przygotował zbiórkę karmy i rzeczy potrzebnych dla zwierząt - psów i kotów.
 

Zbiórka dla naszych Rodaków na Litwie

Do przyłączenia się zaprosiła nas pani Katarzyna Roszyk oraz wspólnota z Litwy (www.wmb.lt). Celem wspólnoty jest wspieranie najuboższych, a szczególnie naszych Rodaków i ich rodzin. W ciągu kilku dni  zebraliśmy sporą porcję słodyczy, chemii gospodarczej, zabawek, które - mamy taką nadzieję, wywołają niejeden uśmiech.

 

Szkoła Zawsze Razem i my :)

21 marca uczniowie klas 7 A i 7 B wraz z paniami: Barbarą Wawrzyniak i Lidią Mirotą, odwiedzili zaprzyjaźnioną Szkołę Zawsze Razem. Celem wizyty było wspólne przygotowanie powitania “Pani Wiosny”, która nadeszła i zasiadając na wcześniej przygotowanym tronie - rozpoczęła swoje panowanie nad światem :).

 

Słodkie powitanie wiosny.

22 marca uczniowie klasy 8A oraz 3G przygotowali “Wiosenną kawiarenkę”. Dwa stoiska przygotowane w łączniku zapełniono słodkościami, pożywnymi kanapkami i napojami. Pierwsi klienci pojawili się tuż po godzinie 8, a ostatnie łasuchy mogły nabyć łakocie około 13. Uzyskane środki (ponad 600 zł) zostały przekazane wybranej przez uczniów osobie.

Spotkanie z p. Bartoszem Bednarkiem z fundacji Masz Wielką Wartość.

28 marca uczniowie klas szóstych i siódmych spotkali się z panem Bartoszem Bednarkiem reprezentującym fundację Masz Wielką Wartość. Nasz gość opowiadał o swojej życiowej pasji - wolontariacie oraz o działalności założonej przez siebie fundacji. Serdecznie dziękujemy za ciekawe wystąpienie :).

Pomoc Rodakom na Litwie.

W piątek 5 kwietnia przekazaliśmy zebrane słodycze i pomoce szkolne p. Katarzynie Roszyk, która organizuje pomoc dla Polaków mieszkających na Litwie. Za udział szczególnie dziękujemy uczniom klas: 6A, 6B oraz 5A.

Szkolenie przygotowane przez Fundację Masz Wielką Wartość.

11 maja gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Fundacji Masz Wielka Wartość, którzy przeprowadzili zajęcia warsztatowe dla uczniów klas 7A i 7B. Celem szkolenia było przekazanie wiedzy i wykształcenie umiejętności, które pozwolą naszym Uczniom właściwe zachować się wobec Wózkowicza :) i jego sprzętu.

Wolontariuszom z Fundacji dziękujemy za przybycie i poświęcony czas, a Uczniom - za zaangażowanie i wrażliwość :).