Wehikuł czasu - Jesienny Rajd PSS 2019

 
Za nami kolejny rajd PSS, zorganizowany w tym roku pod hasłem „Wehikuł czasu”. Spotkaliśmy się w sobotę, 28 września, w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, skąd wyruszyliśmy w głąb Wielkopolskiego Parku Narodowego na trasę pełną fascynujących konkursów, które wymagały od nas zarówno zręczności i umiejętności sportowych, jak i wiedzy dotyczącej epok historycznych.
 
Gdy już wszystkie klasy dotarły na metę rajdu, posiliły się i zapozowały do pamiątkowych zdjęć grupowych, nastąpiło to, na co każdego roku czekamy z niecierpliwością: przemarsz na scenie, podczas którego każda klasa ma możliwość zaprezentowania swojego pomysłu na wylosowaną epokę: strojów, rekwizytów, muzyki. Klasy 0a i 0b wprowadziły nas w czasy średniowiecza – zobaczyliśmy Polskę Piastów, a także damy i rycerzy wieków średnich. Już po chwili – dzięki klasie 1a – wkroczyliśmy wraz z kardynałem Richelieu oraz D’Artagnanem, Atosem, Portosem i Aramisem do Francji Trzech Muszkieterów. Potem nasz wehikuł cofnął nas w czasie do starożytnego Egiptu (klasa 1b), starożytnej Grecji i Rzymu (klasa 1c), a nawet do prehistorii – klasa 2a wmaszerowała na scenę w rytm muzyki z niezapomnianego serialu „Flinstonowie”. Klasa 2b zaprezentowała Indian i kowbojów na Dzikim Zachodzie (był m.i motyw muzyczny z kultowej „Bonanzy”, z kolei klasa 3a – wizję futurystyczną (było srebrzyście i ultranowocześnie). Dzięki klasie 4a dowiedzieliśmy się, że wiek XIX – wiek odkryć i wynalazków – przyniósł nam m.in. wynalezienie szczepionek, a dzięki klasie 4b zobaczyliśmy Romea i Julię oraz przypomnieliśmy sobie najważniejszy cytat z Szekspira. Klasa 5a (romantycy i ich muzy) przedefilowała przez scenę w rytmie Poloneza Wojciecha Kilara, a klasa 5b (renesans – malarze i poeci) wkroczyła wraz z portretem Mony Lisy Leonarda da Vinci. Klasy siódme, ósme i absolwenci przenieśli nas w wiek XX i XXI. Klasa 5c – lata 50. – zaprezentowała m.in. sztandary „Trzysta procent normy” Gomułki, klasa 7a – lata 20. – zatańczyła eleganckiego charlestona, klasa 7b przypomniała lata 80., klasa 8a – lata 70. (m.in. czas wyboru Karola Wojtyły na papieża i okres świetności Abby), a grupa absolwentów – lata 60. (m.in. wojnę w Wietnamie). Z kolei dzięki klasie 8b mogliśmy zobaczyć, jak młodzież postrzega współczesność – co jest dla nich istotne w obecnych czasach i z czym je kojarzą.
 
Było kolorowo, radośnie i – jak co roku – bardzo rodzinnie. Na dodatek, choć prognozy do końca nie nastrajały zbyt optymistycznie, dopisała pogoda i towarzyszyło nam piękne jesienne słońce. Za organizację sobotniej imprezy serdecznie dziękujemy klasom szóstym: Uczniom, niezmiernie zaangażowanym Rodzicom oraz Wychowawczyniom. I czekamy na kolejny rajd – już za rok!
 
WIęcej zdjęć można znaleźć na naszej stronie na Facebooku oraz na stronie http://rajdpss2019.pl/ 
fot. Katia Michniewicz, uczennica klasy 8b